Dragon Sector i p4 podbijają roczny ranking CTFtime!

Tegoroczne podium ostatecznej klasyfikacji jest w biało-czerwonych barwach!
Dragon Sector pierwszy! p4 trzecie! Ustępuje tylko Smokom i trzykrotnym zwycięzcom rankingu CTFtime — amerykańskiemu Plaid Parliament of Pwning. W obydwu zespołach grają pracownicy HackingDept, z których jesteśmy niesamowicie dumni.

Dla tych, którzy nie wiedzą czym są konkursy Security CTF (Capture The Flag), śpieszymy z wyjaśnieniem. To drużynowe zawody z bezpieczeństwa informatycznego, w których uczestnicy muszą wykazać się praktycznymi umiejętnościami: łamiąc rzeczywiste szyfry, pisząc eksploity, atakując i broniąc systemy informatyczne. Więcej informacji po angielsku na Wikipedii i w tym filmie.
Wszystkie zawody CTF spina serwis CTFtime, który rokrocznie wyłania najlepsze na świecie hakerskie drużyny.
Co roku odbywa się ponad 150 konkursów i są one organizowane niezależnie przez uniwersytety, firmy i organizacje społeczne. W tym sezonie w zawodach brało udział ponad 18 tys. drużyn z całego świata.

Ranking CTFtime 2018
Ostateczny ranking CTFtime 2018.

Dla zespołu Dragon Sector to już drugie zwycięstwo w klasyfikacji rocznej, powtórzyli swój wynik z 2014 roku. Ciekawych przebiegu sezonu 2018 z perspektywy Smoków zapraszam do wpisu Gynvaela Coldwinda.
 
Dragon Sector na zawodach WCTF 2018 w Pekinie (fot. 360 Vulcan Team)
Zawody WCTF 2018 w Pekinie. Członkowie Dragon Sector od lewej: adami, mwk, Redford, q3k, implr (fot. 360 Vulcan Team)

Dla p4 walka o podium była zacięta, jeszcze na początku grudnia zespół zajmował 6. pozycje, ale po bardzo zaciętym finiszu udało się zdobyć podium. Trzecie miejsce to najlepszy ich dotychczasowy wynik. Poza tegoroczną klasyfikacją mogą się poszczycić 5. miejscem w 2016 roku.

Członkowie p4 podczas zawodów 35C3 CTF w Lipsku w grudniu 2018.
Zawody 35C3 CTF w Lipsku. Członkowie p4 od lewej: Eternal, rodbert, Rev, sasza, msm, Shalom, akrasuski1. (fot. p4)

Wszystkich którzy chcą się dowiedzieć więcej o CTF-ach i bezpieczeństwie zapraszamy do przeczytania wywiadu w Wirtualnej Polsce, z wicekapitanem drużyny Dragon Sector — Redfordem i współzałożycielem p4 — Revem.

Statystyki i punktacja

Zespół Dragon Sector zagrał w tym roku około 25 konkursów, w tym wygrał 6, zdobył 5 srebrnych medali i 3 brązowe. Zorganizował 2 CTFy.

p4 wystartowało aż w 60 konkursach, wygrało 5 z nich, zdobyło 13 srebrnych medali i 7 brązowych. Drużyna zorganizowała jeden konkurs.


Do punktacji w rankingu CTFtime bierze się tylko 10 najlepszych startów i za każde zawody mają inne wagi w zależności od renomy i trudności. Po analizie list startów widać różnicę w podejściu obydwu drużyn do grania konkursów. Dragon Sector jako doświadczony zespół wystartował w mniejszej liczbie zawodów, skupiając się na tych najwyżej punktowanych i ostatecznym wyniku. Młodsze i mniejsze p4 wybrało drogę ilościową, aby jak najwięcej trenować.
Jak widać, obie strategie przyniosły rezultaty.
 

Jedyne co pozostało to trzymać kciuki za ten rok. Poprawić obecne sukcesy będzie ciężko, ale liczymy na utrzymanie tak doskonałej formy.
 

Kolejny sezon rozpocznie się już za dwa tygodnie – 19 stycznia, teaserem szwajcarskiego konkursu Insomni’Hack organizowanego przez zespół 0daysober, drużynę która zakończyła ostatni sezon na szóstej pozycji i do końca walczyła o podium z p4.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że wszystkie dotychczasowe 5 zawodów zapowiadających Insomni’Hack zostały zdominowane przez Dragon Sector.
Czy i tym razem Smokom uda się wygrać Teaser? W tej chwili jest to jeszcze problem otwarty, ale mamy nadzieję, że i p4 będzie miało coś w tej kwestii do powiedzenia.

Menu strony